ua-travel
Блог Люди Допомога Я

Подорожі УкраїноюДіючі вулкани України

Гори в Україні є. Це Крим і Карпати. Там же є і вулкани, але, як не дивно, знаходяться вони не в горах, а на рівнинній місцевості. Можливо для того, щоб на загальному фоні здаватись більшими і вагомішими, ніж вони є насправді

Грязьові вулкани (сопки)

- своєрідне і разом з тим досить рідкісне геологічне явище. Крім Криму, на території колишнього СРСР вони відомі на Таманському півострові Краснодарського краю Росії, в Азербайджані, Туркменії і на Сахаліні.

У Криму саме значне скупчення вулканів знаходиться на Керченському півострові в 8 км на північ від Керчі біля села Бондаренково (В. Булганак). Кримськотатарська назва Булганак пов'язують зі словом Булганак - брудний, мутний.

 За селом Бондаренково в майже рівнинної місцевості лежить неглибока пустельна улоговина діаметром близько 400 м. Навколо гола бурувато-сіра земля з розкиданими горбками конічної форми. У центрі улоговини матово виблискує кругле озеро, заповнене брудом. Це і є Булганакське поле з найбільшою в Криму групою з 7 грязьових вулканів.

Зовнішній вигляд грязьових вулканів досить різноманітний. У одних кратер широкий (до 15 - 20 м) по вінця заповнений брудом. Зовнішні схили пологі, і  з далеку такий вулкан схожий на озерце, слабо піднесене над навколишньою місцевістю. Час від часу бруд вздувается, і з'являються бульбашки газу, які з шумом лопаються. Склад газу складний, в ньому встановлені метан, азот і вуглекислий газ. Рівень бруду в кратери змінюється. Іноді він настільки підвищується, що густа маса переливається через краї і по поверхні зовнішнього схилу розтікається кількома широкими потоками, а то й по всій поверхні. Висихаючи, світло-сірий бруд темнішає і місцями набуває буроватого відтінку.

Спокійна діяльність грязьового вулкану іноді змінюється бурхливою. Тоді з кратера викидається потужний грязевий фонтан висотою до 10 - 20 м, заливають товстим шаром в'язкої рідини схил сопки. Шар бруду швидко висихає і розтріскується, вкриваючись білими мінеральними візерунками. Потрісканий бруд при першому погляді справляє враження міцного і надійного ґрунту  Але це перше враження оманливе: адже під твердою кіркою лежить в'язкий бруд. Тому, попри велике бажання підійти до краю кратера, ні в якому разі не робіть цього. Вже не один раз „брудна лава" засмоктувала корів, кіз і інших домашніх тварин. А в роки ІІ Світової війни німецький танк вирішив скоротити шлях і поїхав навпростець через "калюжу". Бойову машину не змогли врятувати, і її швидко засмоктав грязьовий вулкан.

 Але в Булганакській котловині частіше зустрічаються грязьові вулкани правильної конічної форми, висотою від пів-метра до кількох метрів. За формою вони дуже схожі на справжні вулкани і виступають на місцевості як їхні моделі. Конус грязьового вулкану завершує невеликий кратер, заповнений брудом. З невеликими інтервалами, зазвичай у кілька хвилин, з'являються невеликі бульбашки газу і з шумом лопають, а бруд переливається через кратер і стікає по крутому схилу.

Що ж являє собою сопкові бруд?

Це найтонші глинисті частинки, щільно розподілені у воді. Сопковий бруд виникає при розрідженні підземної потужної товщі глин майкопської серії в зоні розлому земної кори. Бруд прохолодий, навіть в спекотний полудень його температура не перевищує +19 ° С.

Тепер зупинимося на

походження грязьових вулканів

. Вони зустрічаються тільки на площах з нафтогазоносними породами на глибині. У надрах Керченського півострова лежить багатокілометрова товща Майкопський глин з надмірним органічним матеріалом. В умовах підвищеної температури і підвищеного тиску органіка розкладалися з виділенням різноманітних вуглеводнів, насамперед метану. Закупорені в пластах гази стислі, але, як тільки на перегині над розломом пластів знижується тиск, газ під потужним пластовим тиском стрімко піднімався до поверхні. По дорозі в проникних пластах знаходиться підземна вода, яка, зустрічаючись з глиною, розріджує її і перетворює в бруд, а потім гази виштовхують її на поверхню. Як тільки тиск падає, діяльність вулкана припиняється. Потім тиск газу зростає, починається нове виверження і так далі.

А при багаторазовому надходженні бруду в одне й теж саме місце виникам грязьовий конус або грязьове озеро.

 Інформація з книги В. І. Лебединського і Л. П. Кириченко "Крим - музей під відкритим небом"

Більше про Кримські грязеві вулкани є тут:

1. http://voda.blox.ua/2008/10/Gryazevye-vulkany-Kryma.html

2. http://www.mandria.com.ua/c/sightseen/12.html

3. http://krim.biz.ua/geologija_bulganak.html

4. http://road-crimea.narod.ru/2007/vulk.htm

5. http://nature.1001chudo.ru/ukraine_1251.html

  

Карпатський грязевий вулкан_______________________________________

Старунський грязьовий вулкан знаходиться в с. Старуня Богородчанського району Івано-Франківської області. Геологічна пам'ятка природи - єдиний і унікальний не тільки у Карпатському регіоні, але й в світі. Своїм виникненням він зобов'язаний насамперед людям. Понад століття тому тут почали розробляти нафтові та озокеритні родовища. Ґрунтові води, насичені киснем, тепер проникають углиб землі на тисячу метрів, викликають окислення нафти, що й дає той приплив теплової енергії, яка живить вулкан.

Уперше вулкан проявив себе у 1977 році після землетрусу в горах Вранча в Румунії. Тоді на конусоподібному пагорбі діаметром близько 50 м. з'явилися перші кратери, з яких вихлюпувалися рідина, грязі та газ. З тих пір вулкан "дихає" через десятки менш активних міні-кратерів. Водночас наявні на території Старунського вулкана озокерит, гарячі грязі, воду високої мінералізації володіють цінними лікувальними властивостями.

Науковці, як завжди, мають декілька точок зору на причини виникнення цього геологічного дива. За однією з гіпотез, вулкан утворився на так званій антиклінальній складці, тобто випуклій структурі, яка має кілька розломів земної кори. І завдяки певним фізико-хімічним процесам, що проходять на глибині 600-1000 метрів, відбуваються виверження грязей, мінеральної води, розсолів, тут утворюються сполуки свинцю, цинку, є прояви новітньої тектоніки, молодих рухів земної кори. За перших сім років ця територія піднялася на один метр.

На думку вчених, маємо наочний геологічний музей, природну лабораторію процесів сучасного мінералоутворення.

Хоча вулкан — не єдине і не перше місцеве диво. Перше було зафіксоване 1907 року, коли німецькі дослідники виявили забальзамований труп мамонта. Він напрочуд добре зберігся в озокеритних пластах. Настільки, що в шлунку тварини навіть знайшли трав'янисті рослини, які він спожив перед тим, як фатально потрапив в озокеритну пастку. Вчені тоді отримали воістину розкішний подарунок.

У 1929 році вже поляки витягли з колишньої озокеритної копальні волохатого, теж добре збереженого, носорога. Вік цієї знахідки становив 24 тисячі років. Витягали зі старунських «запасів» давніх оленів і дрібніших тварин. А мамонт і волохатий носоріг досі зберігаються у музеї Краківського університету і Львівському природничому. Тим часом дослідники вивчають місцевість, сподіваючись зокрема знайти зони, у яких могли б зберегтися цікаві палеонтологічні екземпляри.

Старунські землі загалом багаті на природні копалини. Окрім озокериту, мінеральних вод, калійної солі, тут давно видобувають нафту. Ще й зараз на довколишніх гірських схилах розташовані понад два десятки нафтових вишок, навіть нафтові потічки не така вже й рідкість. Горить тут і «дійсно вічний вогонь» — ще з двадцятих років минулого століття. Палає день і ніч на місці старої бурової «Надія», освітлюючи правічні загадкові землі із залишками колишніх видобувалень. Колись у Старуні вирувало життя: здіймалися двоповерхові будівлі, рипіли і двигтіли механізми, витягаючи на поверхню «чорне золото».

На території села знайдено 17 давніх людських поселень VII-V тисячоліть до нашої ери, фрагменти кераміки та кам'яні вироби. На думку вчених, саме наявність сировини для виготовлення знарядь праці, сприятливий клімат, водні ресурси, багата фауна і рослинність привабили давню людину у цю місцевість.

У с. Старуня знаходиться соляна криниця, глибина її сягає приблизно 20 метрів, а концентрація солі у воді складає 70 відсотків. В такому середовищі ніщо не виживе. Колись сюди за сіллю їздили з усіх довколишніх сіл. Тепер криниця трохи розлилася, її цілком можна перетворити на озеро чи декілька озер і мати під боком соляні лікувальні та оздоровчі озера. Розповідь про село буде неповною, якщо не згадати, що, за однією з версій істориків, саме у Старуні опришки Олекси Довбуша заховали скарби, здобуті у Богородчанському замку.

Стаття про Старунський грязевий вулкан ЗВІДСИ

Більше про Карпатський грязевий вулкан є тут:

1. http://www.photo-country.net/index.php?option=com_mcont&task=show_place&place_id=155

2. http://nick-coll.livejournal.com/32786.html

3. http://www.karpaty.net.ua/articles_11/starunya.php

4. http://www.castles.com.ua/starunia.html

5. http://www.yy.if.ua/volkano-karpaty.html

6. http://www.umoloda.kiev.ua/regions/72/241/0/36249/

©svitzaochi.livejournal.com

 

    Мітки:
  • ,
  • ,

коментарі (0)

Лише зареєстровані користувачі можуть залишати коментарі.
Зареєструйтесь або авторизуйтесь, будь-ласка.

Додати коментар

Текст: