ua-travel
Блог Люди Допомога Я

Сучасні матеріали і тканиниЩо таке мембрана?

мембрана Gore-TexДонедавна основною проблемою людей, які з тих чи інших причин змушені були перебувати під дощем чи мокрим снігом тривалий час було те, що тіло і одежа за лічені години ставали мокрими.

Якщо під час зливи вдіти на себе курточку, що не пропускає воду, або накинути пончо (накидку), то хоча дощ і не намочить, проте піт, що постійно випаровується тілом не матиме змоги вийти назовні – буде збиратись з іншого боку куртки. Якщо ж нічого не одягати – намокнеш все одно, але ще швидше: від дощу. Тобто в зливу вибір перед туристом полягав в тому, що краще: намокнути від дощу, чи від власного поту.

Ідея зробити матеріал, який би відводив піт назовні, але в той же час не намокав від дощу знайшла своє втілення в мембранних матеріалах.

Мембрана – це тонка плівка, яка приклеюється або приварюється до несучого зовнішнього шару матеріалу, або ж просочують спеціальною хімічно-активною сполукою.

Принцип роботи плівкової мембрани полягає в тому, що вона містить мікроскопічні пори. Розмір пори підбирають таким чином, щоб крапля води в рідкому стані не могла крізь неї просочитись, але в той же час випари води могли вільно проходити. Такі мембрани називають мікропористими.

Існує і інший вид мембран — безпорові, або гідрофільні. Вони складаються з плівки, яка взагалі немає жодних пор, і повністю не пропускає крізь себе воду. Проте завдяки спеціальному хімічному складу, подібно до мікропористої мембрани, може виводити молекули води (водяну пару) в сторону меншого парціального тиску.

Слід відзначити, що мікропористі мембрани краще вентилюють тіло, і на відміну від безпорових, більш активніше відводять зайву вологу від тіла. Проте пори з часом забиваються брудом, що негативно позначається на їхніх властивостях. Для догляду за порами також необхідно використовувати спеціальні дорогі миючі засоби, які при пранні не забивають пори, а вже забиті — очищують. Натомість безпорові мембрани добре тягнуться, і зовсім не пропускають воду всередину.

До мікропористих мембран належать, зокрема, Gore-Tex, Porelle. До безпорових — Sympatex, Ultimex, Sofitex, Cyclone тощо. Існують і гібридні, наприклад, TriplePoint.

І на останок зауважте, що мембрани працюють лише в тих випадках, коли існує різниця парціального тиску (тобто коли на вулиці гаряче і парко, мембрани дуже погано працюють або ж не працюють взагалі), а також при умові, що зовнішній шар матеріалу не втратив своїх водовідштовхувальних властивостей.

    Мітки:
  • ,

коментарі (0)

Лише зареєстровані користувачі можуть залишати коментарі.
Зареєструйтесь або авторизуйтесь, будь-ласка.

Додати коментар

Текст: